А ваші тварини щеплені від сказу?

Дуже часто на вулицях нам доводиться бачити бродячу собаку або кішку, очі якої дивляться на нас жалісно з відданістю та докором… Хтось таких тварин тишком-нишком підгодовує, хтось — пне та піде далі. Але мало хто замислюється, чому ця тварина опинилась на вулиці. А з’являються вони з відомих причин. По-перше, власники, награвшись, викидають на вулицю песиків та котиків. По-друге, багатьох тварин були змушені покинути власники у зв’язку ситуацією на сході України, по-третє — тварини безконтрольно розмножуються на вулицях.

Як зупинити цей процес, як зменшити кількість бродячих тварин? Науковці з цього приводу дискутують роками. Одні вважають кращим помістити всіх тварин у притулки, а коли своїх притулків немає, вивозять чотирилапих до інших міст. Другі — за умертвіння тварин. Треті є прихильниками менш радикального методу — стерилізації з позбавленням можливості тварин розмножуватися. У Києві, Львові, Одесі, Луцьку, Житомирі та у багатьох інших містах тварин стерилізують, щеплюють від сказу та повертають назад у місця вилову.
По-перше, це фінансово вигідно. Стерилізовані тварини не розмножуються. Не треба щороку витрачати шалені кошти на їх вилов, утримання та умертвіння. Бо в місцях, де тварини виловлені, дуже скоро заявляться інші собаки, які прийдуть з сусідніх населених пунктів, зі звалищ та промислових зон. Недарма кажуть: «Святе місце пустим не буває!». Тільки попередні тварини були вже більш-менш адаптовані до міста та людей, а нові прийдешні – дикі, агресивні та голодні. Нам не треба нових собак, ми хочемо знайти спільну мову з існуючими.
По друге — вакцинація від сказу бродячих тварин створює імунний бар’єр навколо міста.
Ветлікарі вважають, що зараз в Україні створені ідеальні умови для поширення сказу — через ситуацію в країні заборонено полювання, в тому числі і відстріл лисиць, які є головним розповсюджувачем смертельної хвороби. За даними ветеринарів, чисельність в країні лише лисиць зросла в п’ять разів! Лісові тварини розплодилися і вже без страху заходять в житлові райони, де городяни неодноразово бачили їх у дворах біля сміттєвих баків. Вони кусають собак і кішок на вулицях, а ті контактують з тваринами, тим самим поширюючи вірус сказу.
Медики впевнені: темпи, якими напасть поширюється по Україні, можуть обернутися епідемією. А з огляду на те, що вакцина від сказу в країні — великий дефіцит, ситуація може перерости в катастрофу.

 

ЯК ЗУПИНИТИ ПОШИРЕННЯ МІСЬКОГО СКАЗУ?
Бродячі собаки та коти — це перші тварини, які стикаються зі сказом у містах. Були випадки, коли заражена тварина кусала людину. А що ми знаємо про цю хворобу? Здебільшого — сухі цифри, які не сприймаються серйозно.
Сказ ходить коло нас. Маленькою мишкою у мостині, пухнастим котиком на заборі, нічним їжачком коло під’їзду, песиком на галявині, рудою лисою у ліску. Сказ – хвороба вірусна, переноситься, коли тварина покусала і слина потрапила у рану. Єдиним засобом захисту від сказу є профілактична вакцинація тварин. З великою долею ймовірності вакцинована собака чи кішка не заразиться сама та не рознесе сказ по місту. Держветлікарі зазначають: «Сьогодні виникла реальна загроза повернення міського сказу (котів, собак). Тому слід ще раз нагадати про те, звідки чатує небезпека. Найчастіше саме кішки та собаки стають причиною зараження людини, тому що живуть в оточенні людей. Прищеплений собака, якщо його покусала хвора тварина, не є джерелом зараження».
Згідно зі статистичними даними в Україні, кожна 12 сім`я в місті та кожна 3-тя в сільській місцевості мають домашню тварину (собаку або кішку). Через скрутну економічну ситуацію та безвідповідальне ставлення власників до своїх улюбленців, частина тварин поповнює ряди безпритульних.
Нині контроль над кількістю безпритульних тварин та їх щеплення набуває першочергового значення з огляду забезпечення захисту від заразних хвороб.
На сьогоднішній день стерилізація та щеплення бродячих тварин від сказу, єдиний дієвий метод. На заході стерилізація — одна з найгуманніших операцій, яка не дає можливість тваринам народжувати, але з іншого боку дозволяє їм нормально жити поруч з людиною. А вакцінація єдиний існуючий засіб боротьби зі сказом.
Вже давно знайдені шляхи гуманного співіснування людей та тварин, залишилось лише ними скористатися.

Громадська організація «ЗооКонтроль»

0 просмотров