Міський голова Каховки Андрій Дяченко: «В Києві чітко заявили, що їх мало турбує художня цінність «Тачанки»

Скандал навколо легендарного монументу сколихнув всю Каховку. Але привід для оптимізму є: ситуація об’єднала навколо ідеї збереження «Легендарної тачанки» більшість каховчан. Ще не відомо, який сценарій для монументу готує Інститут національної пам’яті: демонтаж або реставрація. Щоб дізнатися про подальші дії міської влади, ми звернулися до міського голови Андрія Дяченка.

 

Андрій Дяченко

— Коли з’явилася інформація про вимогу Інституту націона-льної пам’яті демонтувати «Тачанку», деякі каховчани не повірили в реальність намірів. Чи дійсно існує загроза?
— Хто б там не казав, що влада “воює з вітряками”, хочу запевнити, що загроза є і вона реальна.
Директор Інституту націона-льної пам’яті Антон Дробович нещодавно заявив, що декомунізація продовжується і вона обов’язково стосуватиметься «Тачанки». В Києві чітко заявили, що їх мало турбує художня цінність монументу. Водночас пролунала інформація, що міська влада може зберегти монумент, винайшовши спосіб, як його переформатувати.

— Що мається на увазі під словом “переформатувати”?

— Обійти законодавство, позбавивши «Тачанку» будь-якого символічного значення, пов’язаного з тоталітарним режимом. Деякі пропозиції вже лунали на сесії міської ради: демонтувати будьонівки, прапор або ж взагалі перейменувати монумент. Свою пропозицію висловив і інститут разом з губернатором: створити навколо «Тачанки» музей монументальної пропаганди. Такий собі парк, куди ми перенесемо усі декомунізовані пам`ятники. До речі, схожі проекти вже втілені в Києві. Я обома руками підтримую, це була б чудова перспектива для підвищення туристичної привабливості міста. Однак самостійно міський бюджет не потягне витрати на створення такого музею.

— Значить, треба все-таки демонтувати монумент?
— Ні в якому разі. Ми будемо боротися за збереження «Тачанки» до останнього. Щоб визначитися з тактикою, найближчим часом планую провести публічні слухання. Спочатку вислухаємо думку громадської ради, потім експертної, після цього займемось розробкою плану збереження «Тачанки». Гадаю, каховчани підтримають ідею створення музею і ми будемо раді будь-якій допомозі, дотації з державного бюджету. Звісно, виділимо кошти і з міського.

— Що потрібно зробити в першу чергу?
— Ми вже зробили. Оскільки сам монумент знаходиться поза межами міста, направили запит до Малокаховської сільської ради з проханням передати цю землю Каховці. Це суто юридичний момент, але він необхідний, якщо ми хочемо не тільки зберегти, а й покращити монумент.

На позачерговій сесії міськради, яка відбулась 16 лютого, депутати не підтримали вимогу Інституту національної пам’яті демонтувати монумент «Легендарна тачанка» і пам’ятник «Дівчина в шинелі».

— А чому ж влада раніше не потурбувалась про збереження «Тачанки»? Її ж поступово пиляють на шматочки.
— Прошу вас не розповсюджувати інформацію, що не відповідає дійсності. Частина ноги коня і невеликий фрагмент постаменту зберігається на балансі КП “КТП” — я вчора сам впевнився в цьому. Ці фрагменти демонтували ще в 2006 році для експертизи організації, яка збиралася реконструювати монумент. Тоді з держбюджету було виділено мільйон гривень. Фрагменти мали б повернути на місце, однак договір з підрядником було розірвано. Міська влада того часу просто не знайшла людей, що мають право виконувати такі масштабні і технічно складні роботи.

— Чи є шанс, що Тачанку реконструюють?
— Звісно. Але це занадто важка ноша для міського бюджету. Можливо, треба подякувати ініціаторам декомунізації «Тачанки». Якби не загроза утилізації, навряд чи вся країна звернула б увагу на монумент.
Сьогодні, на хвилі масової зацікавленості ми будемо звертатися до усіх можливих вищих інстанцій з пропозиціями допомогти реставрувати «Легендарну Тачанку». Окремо хочу звернутися до каховчан з проханням підтримати наші подальші дії зі збереження монументу. Будь-яка справа матиме успіх, якщо є підтримка людей.

Спілкувався Олександр Мошенський

1 просмотров