ТСН-проект «Громади: дорожня карта рішень» у Роздольному

Саме з Роздольненської ОТГ взяв старт просвітницький проект по децентралізації «Громади: дорожня карта рішень» щодо можливостей українських громад для саморозвитку, який реалізується ТСН спільно з Посольством Великої Британії в Україні, оскільки ця держава має успішний досвід побудови сильних громад, що стане у нагоді українцям.

З 20 лютого команда ТСН почала реалізацію цього проекту з метою стимулювання економічного зростання громад та підтримки процесу децентралізації. Протягом двотижневого туру зібрана ТСН команда тренерів працюватиме у п’яти об’єднаних територіальних громадах у Херсонській, Хмельницькій та Івано-Франківській областях. Соціальна ініціатива ТСН спрямована не лише на поглиблення розуміння українцями реформи децентралізації, а й на створення реального плану дій, що допоможе досягти позитивних змін у рідному селі чи місті.
За словами директора департаменту новин «1+1 медіа» Сергія Попова, такий соціальний позаефірний проект ТСН надасть можливість віднайти нові креативні підходи у розвитку громад із різних куточків України: «Підтримка процесу децентралізації в Україні вже стала певною соціальною місією команди ТСН. З самого початку реформи ми шукали і показували історії містечок і селищ, які успішно об’єднувалися і стали прикладом для інших. Але у процесі спілкування з місцевими активістами та небайдужими жителями ми зрозуміли, що для втілення потужних змін їм часом бракує нового досвіду та розуміння креативних підходів. Саме тому ми вирішили реалізувати соціальну ініціативу та допомогти найактивнішим українським громадам створити власну дорожню карту розвитку. Команда ТСН серед десятків претендентів обрала найвмотивованіші до змін громади та провела велику дослідницьку роботу, щоб визначити найактуальніші проблеми регіонів».
Серед залучених тренерів проекту — команда Центру близькосхідних досліджень та Української миротворчої школи на чолі з Ігорем Семиволосом, експерти з пошуку грантових програм для ОТГ і підготовки проектних заявок Вікторія Талашкевич та Тетяна Лебухорська, експерт з розвитку туризму Павло Бабенко та засновниця руху Zero Waste у Харкові Ганна Прокаєва.
І от 20-21 лютого в Роздольненській громаді відбувся перший тренінг, участь в якому взяли активні мешканці громади, небайдужа молодь, представники місцевої влади, громадських організацій та бізнесу. Завдання полягало у формуванні бачення майбутнього громади та пошуку внутрішніх ресурсів для її розвитку, а інструментами для цього слугували соціально-моделюючі ігри.
Так, під час першої гри «Репортаж» учасники тренінгу, розбившись на чотири команди, повинні були дати волю фантазії й розповісти у формі телевізійних новин про найважливіші події року – як гарні, так і погані. Наприклад, перша команда поділилася такими новинами: збереження статусу Роздольненської об’єднаної громади, відкриття кабінету робототехніки, відновлення цілодобового водопостачання в Чорноморівці і, з числа «поганих», — аварія в каналізаційній мережі. А гра «Хитрий сусід» була спрямована на активізацію бажання бути не гіршим від сусіда: тут команди дали простір для уяви, що сприяло появі нових ідей.
Ось так протягом дводенного воркшопу йшла праця над пошуком нових ідей у розвитку зеленого туризму, альтернативної енергетики та втілення енергоефективних заходів, над вирішенням проблем у сфері екології та сільського господарства. Одна з них – про «Яблучний фестиваль» з місцевим сидром, яка отримала несподіваний розвиток: сидр фасується в оригінальні пляшки, зроблені з переробленого скла громади; залишки яблук та обрізки фруктових дерев йдуть на компост і брикети для опалення. Серед реальних кейсів, на які є запит у жителів громади, — створення рибної ферми, заводу з виготовлення лимонаду, виробництво брикетів з деревини, створення тепличного господарства, залучення коштів донорів та участь у міжнародних проектах, розвиток туристичного потенціалу унікальних природних зон.
«Я приємно здивований тим, що з’явилося багато гарних ідей, які будемо реалізовувати. Найдужче сподобалися ідеї з гастрономічного туризму і яблучного фестивалю, адже у нас дійсно багато яблуневих садів. Сподіваюся, що вони здійсняться», — підбив підсумок тренінгу голова Роздольненської об’єднаної громади Вегандз Мясникян.
А якої думки інші учасники заходу? «Дуже сподобалось саме обговорення: нас чують!», — стверджує завідувач Чорноморівським клубом Олена Жилка. Тієї ж думки і директор Роздольненського Будинку культури Вікторія Гавришко: «Завдяки таким тренінгам можемо висловити свої думки і плани, бо хочемо, щоб у нашій громаді було все добре». Таким чином, у громаді відбувся внутрішній діалог про майбутнє і про її подальший розвиток, люди готові діяти. І це — і це найважливіше!

0 просмотров