Каховська бійка між двома школярками. Епілог

Нещодавно інформаційні простори Інтернету збурило відео про показове побиття неповнолітньої дівчини в Одесі. В каховській інтернет-спільноті ця тема також викликала шквал обговорень та гнівних коментарів. Згадали каховчани і про дівчачу бійку, що «прославила» Каховку на всю Україну. Бійка відбулась у листопаді минулого року – дві школярки влаштували її на очах чисельних «вболівальників» і «глядачів». Багато каховчан цікавилися тим, чим усе закінчилося для персонажів того дійства. Деякі дописувачі стверджували, що ніхто з дівчатами нічого не робив, усе «спустили на гальмах», але це зовсім не так і дозвольте відзвітувати про роботу багатьох спеціалістів з учасниками тієї події.

 

Дії та їх наслідки
По-перше, до головних учасниць бійки вживалися заходи виховного впливу — профілактичні бесіди у відділі у справах дітей, в школі, поліції, центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. При спілкуванні з дівчатами та встановленні обставин бійки (а головне – мотиву!) з’ясували наступне: причиною конфлікту були словесні образи одна одної, які проходили публічно в соціальній мережі, тому обидві сторони не поступалися. Градус сварки дійшов до критичної позначки і переріс у виклик на бій в справжньому житті. Головним для дівчат було – не втратити авторитет серед однолітків, тому їх закликали в якості груп підтримки. Дякуючи Богу, не сталося лиха, тому сторони бійки не бачили нічого страшного в своєму вчинку, навіть хизувалися ним. Але потім дівчатам дуже докладно розповіли, що їх поведінка була протиправною, могла мати погані наслідки, потягти передбачену законом відповідальність, і, звісно, про те, що повторення таких дій неприпустимо. В їх очах ми бачили розуміння та каяття, і є сподівання, що воно щире.
Щодо батьків. Батьки з обох сторін були, м’яко кажучи, шоковані вчинком своїх донечок і зовсім не очікували такої «слави». З ними також проведені попереджувальні бесіди в школі, поліції, відділі у справах дітей, багато працювали з ними в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. І в суді — батьки понесли відповідальність по ст. 184 КУпАП за неналежне виконання батьківських обов’язків (заплатили штрафи), бо фактично не догледіли за своїми дітьми.
Саме цікаве відбувалося з, так би мовити, «вболівальниками» тієї бійки, бо масовість дійства занепокоїла усіх спеціалістів. Звісно, не всі учасники були виявлені, але близько 30 дітей з батьками були запрошені до відділу у справах дітей на бесіду. Серед них — і ті, хто підбурював дівчат, і ті, хто байдуже спостерігав зі сторони. З дітьми обговорювали ситуацію і майже усі погоджувалися з тим, що бійка була безглузда, є правопорушенням та могла мати погані наслідки. Звісно, усі діти пообіцяли більше не залучатися до подібних справ.
Інколи важче було з деякими дорослими, які заявляли, що «і у нас таке було» та «просто ніхто про це не знав». Дійсно! Таке бувало і в часи нашого дитинства, але ж і нас дорослі вчили, що не можна так робити, тобто — нас виховували! Теж правда, що не завжди дорослі знають про «пустощі» дітей, але ж на цей раз дізналися! І що — пропустити поза увагою? Ні! Не можна було ховатися від проблеми і треба було адекватно реагувати, що і було зроблено.
А ще — про «славу» однієї з учасниць, бо деякі каховчани обурюються: «Чому це одна з «героїнь» бійки побувала на телебаченні і прославилась?» Звісно, для нашого маленького міста поява когось з місцевих на центральному телеканалі — це подія, але для телевізійників пошук таких резонансних історій — буденна справа. Для створення передачі вони мають фінансові можливості, щоб забезпечити перебування героїв ефіру в столиці. І ось «акули» телебачення пропонують дівчині-підлітку та її мамі, які ніколи не були в Києві, поїхати до столиці, причому — за умовами «все сплачено». Зрозуміло, що ті не встояли, поїхали і виконали свою місію під час ефіру. Ось і все. Яка ж тут слава? Просто провінційні дівчата отримали можливість безкоштовно побувати у великому місті, і це, мабуть, дійсна причина їх поїздки, а не пошук справедливості або захист гідності. А журналісти телеканалу «Інтер» сюжетом про бійку дівчат намагалися привернути увагу глядачів до росту насилля та агресії в нашому суспільстві, що дійсно має місце, і тому є потреба у реалізації відповідної державної політики для попередження таких негативних явищ.

Висновки робити не лише дівчатам
Дійсно, каховський випадок став показовим, привернув увагу дорослих до життя дітей, відкрив деякі невідомі сторони дитячого світу. Для всіх дорослих це повчальний приклад (ніби пройшли учбову тривогу), щоб усі, а особливо батьки, більше уваги приділяли своїм дітям, цікавилися їх життям, вчасно реагували на дитячі проблеми, попереджали випадки агресії та насилля. А хто ж, як не батьки?
Підбиваючи підсумок, припускаю, що деякі з читатів незадоволені вищевикладеним, тому що — замале покарання! Може й так, але це все — дякуючи долі, що вберегла наших героїнь від небезпеки. Могло бути гірше, бо на місці бійки вони «соломки не підстеляли» і який-небудь випадково лежачий камінь міг стати причиною важких наслідків для обох учасниць. Наразі тілесних ушкоджень не сталося, тому все обійшлося практично переляком.
Дійсно, дівчата вчинили неправильно, але ж це діти, і вони роблять помилки не тільки в зошитах, а й у житті. До того ж, не забувайте про їхній перехідний вік, що інколи вибухає зухвалими вчинками. З іншого боку, дівчача бійка в Каховці (та й в Одесі) викликала шквал агресії з боку дорослих, і така реакція довела, що, на жаль, багато людей бачать єдиний вихід у боротьбі з насиллям серед дітей: фізичне покарання або ще якісь насильницькі дії у відповідь. Лідер серед тих висловів: «Я б сама її вбила!». А тепер замисліться про те, які виростуть діти в суспільстві, де панує агресія навіть нібито в боротьбі за справедливість. Але ж неможливо вогонь загасити вогнем, а насилля перемогти агресією так, щоб не залишилося злоби і ворожнечі.

 

P.S. Чітка лінія між «добре» і «погвно» буває тільки у віршах, а реальне життя зовсім не таке однозначне. Не суди дитину – дай їй шанс виправити помилки.

 

Оксана Мігас, головний спеціаліст відділу
у справах дітей Каховської міської ради

(на правах соціальної реклами)